Oszczdzanie Img 963.jpg

Sposoby na oszczędzanie energii

Według statystyk, około czterdzieści procent energii w Polsce zużywa się na potrzeby mieszkaniowe. Liczba ta może wydawać się pozornie niska – bo to tanio niż połowa, jednakże patrząc na to, jak rozwija się pozostała część energii, można złapać się za głowę, na szczęście – istnieją sposoby, dzięki którym ową energię da się oszczędzić.

Pocieszającym jest fakt, że ludzka kreatywność pozwala na nowoczesne rozwiązania i wynajdowanie kolejnych odnawialnych źródeł energii, natomiast niezaprzeczalnie najlepszym krokiem w relacji do uniknięcia globalnej katastrofy energetycznej będzie ograniczenie zużycia energii, wszakże, potrzebujemy jej praktycznie w wszystkiej dziedzinie życia. Nasza cywilizacja uzależniła się od energii i tak, energią napędzamy pojazdy, używamy jej do oświetlania, chłodzenia, gotowania – można by długo wymieniać, bo tak naprawdę niewiele sfer swego działania nie wymaga korzystania z energii.


Zobacz też: https://wle.pisz.pl/ecobrokers


Energooszczędne domy

Wykonywane w nowym budownictwie budowle nieco przyczyniają się do kwestii ograniczenia energii, którą zużywa się choćby na docieplanie. Nowe budynki, zanim zostaną wybudowane, stawia się przed szeregiem rygorystycznych wymagań w tematach taki jak izolacja czy zapotrzebowanie na energię pierwotną.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z wpływu na dom energooszczędny, a nawet pasywny. Koszty są co prawda odrobinę wyższe niż w przypadku typowych kolosów z żelbetonu, i w dalszej perspektywie inwestycja tego rodzaju zwróci się, uwzględniając oszczędności na zużyciu energii elektrycznej a nie tylko.

Jak możesz oszczędzać energię w własnym domu?

Jeśli dopiero planujesz budowanie domu, pomyśl o inwestycji w wysokiej jakości piec, który można zasilać biomasami. Odnawialne źródła energii takie jak ekogroszek czy pellet nie są dużym obciążeniem dla kieszeni, są ekologiczne i co najważniejsze – odnawialne.
Pamiętaj, aby nie gotować w czajniku elektrycznym więcej wody, niż rzeczywiście potrzebujesz, zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nie potrzebujesz by była tak wysoka. Nie pozostawiaj sprzętów elektrycznych w trybie czuwania – jeśli z nich nie korzystasz, odłączaj wtyczki – ziemia będzie Ci z tego powodu wdzięczna!